Čo je to CB?

Je to z anglického slova „Citizen Band“ (Občianske pásmo). Z toho vyplýva všeobecne známa značka (cíbí;) U nás sa dostáva do povedomia výraz CB-čkár. CB umožňuje každému z nás komunikáciu či už na vysielanie alebo príjem a združuje veľké množstvo priaznivcov rádio vĺn. Množstvo ľudí používa CB na zábavu, prácu a na zbližovanie ľudí alebo tým ktorí sú v núdzi. V dnešnej dobe je odhad CB-čkárov na celej zemi okolo 40 až 50 miliónov. CB používa pásmo s frekvenciou 27 MHz. Niektorí ich volajú aj 11m, pretože vlna, ktorá sa vysiela má 11 metrov. Na Slovensku máme vyhradených 40 kanálov, ktoré povolil Slovenský telekomunikačný úrad (TÚ SR) Česká republika má povolených až 80 kanálov. Každoročne sa konajú rôzne súťaže napr. portejblová liga – každá expedícia musí nazbierať čo najviac bodov počas roka. Body sa získavajú za dĺžku spojenia v km a ak je to cez hranice, tak sú za to tiež body. Poľný deň – ide o čo najväčší počet spojení. A podobné takéto súťaže, ktoré nás trošku prinutia vybehnúť niekam sa prevetrať do prírody. Povolený výkon na CB sú 4W! Existuje aj súťaž FairPlay ktorú usporiadal Bansko-Bystrický rádioklub Barbakan OM3KXT, kde sa používa verikálna anténa, baterka a stanica s výkonom 4W. Žiadna elektrika na napájanie stanice, zosilňovač či smerová anténa nieje povolené. Je to zábava.

Dosah CB

Dosah CB je veľmi často ovplyvňovaný mnohými faktormi – miestom, typom antény, vzájomnou polohou rádiostaníc, rušením či typom napájania rádiostanice. Najlepšie podmienky na vysielanie sú v otvorenej krajine, kopce, v rovine a na vodnej ploche. Horšie podmienky sú v mierne kopcovitých krajinách a v miestach, kde je zástavba. Najhoršie podmienky sú v mestách. Dobrá kvalita vysielania záleží aj od ionosféry, ktorá ovplyvňuje druh odrazu rádiových vĺn do väčšej diaľky. Ionosféra najhoršie ovplyvňuje vlny v letných mesiacoch a cez deň. Najlepšia je v nočných hodinách a v zime. Orientačne sa dosah základovej stanice s väčšou anténou proti rovnakej rádiostanici pohybuje okolo 40 až 120 km. V lepších podmienkach ako sú napríklad (Portejbl) čiže vysielanie na kopcoch, sa dá dosiahnuť aj 350 až 450 km. To všetko môžeme dosiahnuť vďaka výkonu rádiostanice, ktorá má výkon 4 W. Sú aj koncové zosilňovače, ale tie sú zakázané a hlavne pri súťažení.

Ako začať?

Každý, kto si zaobstará CB staničku by si mal zvoliť svoju „volačku“ teda svoj volací znak, aby ostatní na kanáli vedeli s kým majú tú česť. Volačka sa obvykle skladá z mena alebo prezývky a skratky mesta z ktorého ste. Keď sa vás bude niekto pýtať na vaše „QTH“ odpoviete mu miesto z kade vysielate teda vašu polohu. Ak vysielate od kamaráta, treba povedať vašu volačku a za ňou „portejbl“ a miesto z kade vysielate. Ak vysielate z rádiostanice určenej do auta, tak miesto portejbl poviete „mobil„. Základným pravidlom pred vysielaním je uistiť sa, či na danom kanáli nikoho nebudete rušiť. Ak na kanáli prebieha rozhovor a my sa chceme do neho zapojiť, počkáme si kým bude pauza a do rozhovoru vstúpime so slovom „brejk„. Po tejto výzve môžeme začať hovoriť ak počujeme „poď brejk“ a predstavíme sa volačkou. Každý CB-čkár sa s vami rád porozpráva. Ak zistíte, že ste na kanáli sami a chcete s niekým komunikovať zavoláte „všeobecná výzva na kanál„. Na túto výzvu zareagujú všetci, ktorí sú na kanáli a v dosahu vysielania a chcú s vami nadviazať spojenie. Ak bude od Vás chcieť protistanica „REPORT“ nemusíte sa ľakať. Skladá sa z dvoch písmen R = rádio a S = Santiago. Rádio znamená zrozumiteľnosť protistanice a udáva sa väčšinou od 1 po 5, pričom 1 je najhoršia zrozumiteľnosť a 5najlepšia. Santiago udáva väčšina nových rádiostaníc na displayi. Volá sa to S-Meter. Je to kvalita signálu od hodnoty 1 po 9, pričom 1 je najhoršia zrozumiteľnosť a 9najlepšia. Zápis reportu potom vyzerá asi takto „report pre teba je 59„. Prvé číslo je Rádio a druhé Santiago. Keď je protistanica veľmi blízko tak môže byť report 59+. Vtedy zasrandujeme a povieme, že signál ide rozbiť display. Pri súťaži sa udáva ešte aj lokátor, ktorý udáva vašu presnejšiu polohu. Svet je rozdelený do lokátorových štvorcov o veľkosti 5×5 metrov. Niečo ako GPS súradnica len menej presnejšia. Zápis lokátoru môže vyzerať napríklad aj takto JN98LR. Podľa lokátorovej mapy alebo aplikácie či programu z neho vyčítame, že sa protistanica nachádza blízko Skalky. Ak vysiela tak to bude určite priamo pár metrov od vysielača na Skalke. Moje domáce QTH je v lokátorovom štvorci JN98OS. Podľa týchto lokátorov sa potom vie pomocou programov a aplikácií určiť aj približná vzdušná vzdialenosť medzi vysielacími stanicami.

Rádio (zrozumiteľnosť)

1 = žiadna zrozumiteľnosť
2 = občas rozumieť
3 = obtiažna zrozumiteľnosť
4 = zrozumiteľnosť je dobrá
5 = výborná zrozumiteľnosť

Santiago (signál)

Je to sila signálu a tu zistíte na vašej staničke, ak je vybavená „S-metrom“, ktoré udáva na vašej staničke čásla 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, +10, +20, +30, +40, +50, +60 atď. Zistíte ju len vtedy, keď vysiela protistanica. Výsledný report môže teda vyzerať takto: 58, 5=rádio a 8 = santiago

Doporučené používanie CB kanálov

1. kanál – zvolávací kanál (tu sa nachádza väčšina staníc a po nadviazaní rozhovoru sa dohodnete na spoločnom kanáli)
3, 22 a 33. kanál – opakovač
15 kanál zvolávací kanál na SSB
9. kanál – tento kanál slúžia na tiesňové volania a je medzinárodne uznávaný. A.R.E.S. – Amateur Radio Emergency Service
10. kanál – na tomto kanáli vysielajú vždy predovšetkým vodiči kamiónov, s ktorými je vždy sranda nadviazať spojenie. Dozviete sa mnoho nových a zaujímavých vecí.
24 a 25 kanál – tieto kanály sú povolené skôr pre digitálne vysielanie a nemali by sa na nich vysielať bežné rozhovory.

Niekoľko skratiek a značiek

Pri vysielaní sa používajú skratky a značky ako som niektoré už uviedol vyššie, tú sú niektoré presnejšie popísané. Niektoré na pásmach ani nebudete počuť, a nie všetky sú oficiálne a zaužívané. Tieto Skratky a Q-Kódy väčšinou používajú telegrafisti (CW)

Používané skratkyNajpoužívanejšie Q-Kódy
55Veľa šťastiaQRBVzájomná vzdialenosť medzi stanicami
73Zdravím Ťa (pozdrav)QRMMôj príjem je rušený inými stanicami
88Cmuk (pre ženy)QRPMám znížiť výkon?
AMAmplitúdová moduláciaQRZKto ma volá?
FMFrekvenčná moduláciaQSLMôžete mi potvrdiť príjem?
BANDFrekvenčné pásmoQSOSamotné spojenie
DXDiaľkové spojenieQSYMám prejsť na inú frekvenciu?
CQVšeobecná výzvaQTHAká je tvoja poloha?
GPVertikálna anténaQZFNalaď si svoj vysielač na moju frekvenciu.
RSReportQTRKoľko je presne hodín?
RXPrijímač, prijímanieQTCKoľko telegramov máte k vysielaniu?
PSVPomer stojatých vĺnQSPMôžete to posunúť stanici…?
TXVysielač, vysielanieQRAAkú máš volačku?
TRXTransceiver (rádiostanica)QRGAká je moja presná frekvencia?
44Dobrú nocQRHKolíše moja frekvencia?
74Nenechaj sa vytočiťQRIAký je tón môjho vysielania?
99Choď do …QRKAká je čitateľnosť mojich morseových značiek
107Nech sa ti blesky vyhýbajúQRLSi zamestnaný?
600Mám telefónQRNSi rušený atmosférickým rušením?
ANTAnténaQROMám zvýšiť výkon?
BCIRušenie rozhlasuQSAAká je sila mojich značiek?
PSEProsímQSBKolísa sila mojich značiek?
HAMRádioamatérQSDJe moje klučovanie nezrozumiteľné?
TNXĎakujemQSKMôžete ma počúvať medzi vašimi znač.?
TVIRušenie TVQRQMám vysielať rýchlejšie?
YLSlečnaQRSMám vysielať pomalšie?
Skratky a Q kódy používané pri vysielaní
Frekvenčná tabuľka MHz
Kanál č. 126.965 MHzKanál č. 2127.215 MHz
Kanál č. 226.975 MHzKanál č. 2227.225 MHz
Kanál č. 326.985 MHzKanál č. 2327.255 MHz
Kanál č. 427.005 MHzKanál č. 2427.235 MHz
Kanál č. 527.015 MHzKanál č. 2527.245 MHz
Kanál č. 627.025 MHzKanál č. 2627.265 MHz
Kanál č. 727.035 MHzKanál č. 2727.275 MHz
Kanál č. 827.055 MHzKanál č. 2827.285 MHz
Kanál č. 927.065 MHzKanál č. 2927.295 MHz
Kanál č. 1027.075 MHzKanál č. 3027.305 MHz
Kanál č. 1127.085 MHzKanál č. 3127.315 MHz
Kanál č. 1227.105 MHzKanál č. 3227.325 MHz
Kanál č. 1327.115 MHzKanál č. 3327.335 MHz
Kanál č. 1427.125 MHzKanál č. 3427.345 MHz
Kanál č. 1527.135 MHzKanál č. 3527.355 MHz
Kanál č. 1627.155 MHzKanál č. 3627.365 MHz
Kanál č. 1727.165 MHzKanál č. 3727.375 MHz
Kanál č. 1827.175 MHzKanál č. 3827.385 MHz
Kanál č. 1927.185 MHzKanál č. 3927.385 MHz
Kanál č. 2027.205 MHzKanál č. 4027.405 MHz
Frekvenčná tabuľka CB pásma
Ako som sa dostal k CB?

Už ako malého chlapca ma zaujímala rádiotechnika a hlavne vysielačky. Prvý krát som sa dostal do kontaktu s vysielačkou ako malý chlapec, keď som sedel v autobuse a ku mne si prisadol mestský policajt. Zahľadel som sa mu na opasok, na ktorom mal zavesenú služobnú vysielačku. Túžil som si ju obzrieť z blízka detailne! Ale ako to poviem ujovi policajtovi, že si chcem obzrieť jeho služobnú vysielačku? Prihovoril som sa mu, slovo dalo slovo a bolo to tam. Opýtal sa ma či si ju chcem obzrieť. Môj výraz v tvári asi opisovať nikomu nemusím. Odopol si ju a podal mi ju opatrne do ruky zo slovami aby som ale nič nestláčal. Povedal mi, že keď budem raz veľký a stanem sa policajtom budem aj ja vlastniť vysielačku. Dozvedel som sa ale, že aj hasiči či záchranné zložky majú takúto techniku, nevedel som sa rozhodnúť ku komu sa pridám. O pár rokov neskoršie som na burze zahliadol hračkárske vysielačky. Burza typu šušťáky aaddiiddaass a samé podobné veci z 80-90 rokoch. Musel som dlho o ne bojovať, pretože boli drahé a rodičia mi ich nechceli kúpiť. Ale čo dospelý narobí, keď zbadá psie očká? Išlo o vysielačky, ktoré určite každý z vás pozná Walkie Talkie. Niekoľko 9V batérii v zásobe a neustále ohnutá alebo zlomená teleskopická anténa. Pre malého chlapca to bola super zábavka. S kamarátmi a spolužiakmi sme sa hrali na vojakov a používali pri tom vysielačky. Keď som bol u babky v Levoči na návšteve cez letné prázdniny, zobral ma strýko na malý výlet pešo niekoľko km od mesta. Cestou späť sme stopovali, pretože som nevládal a podarilo sa nám stopnúť kamión. Nasadli sme a ja som zbadal vysielačku. V podstate som nevedel či mám byť rozčarovaný z vysielačky alebo z toho, že sedím v poriadnom kamióne. Vysielačka bola iná ako som dovtedy videl. Vždy ju mal každý v ruke, no kamionista nie. Išlo samozrejme o mobilnú stanicu CB. Názov tej staničky si nepamätám, pre mňa to bola proste vysielačka. Dovolil mi ju aj použiť a porozprávať sa s ostatnými kamionistmi. Boli to moje naj naj prázdniny, aké som dovtedy mal. Čím som bol starší túžil som po naozajstnej vysielačke viac a viac. Veril som, že sa určite k nej čoskoro dostanem. Už si ani poriadne nepamätám na pána, ktorý zmaril jedného dňa môj sen mať niekedy vysielačku. Oznámil mi, že nielenže je vysielačka poriadne drahá ale pre bežných smrteľníkov je v podstate nedostupná. Bol som mladý a o vysielačkách som nemal ani šajnu, takže som milému pánovi všetko uveril. Prišla stredná škola a dostal som sa do partie chalanov, ktorý sa venovali ťahaním internetových sietí. Robili lokálne siete s možnosťou pripojenia sa na internet. Pridal som sa k nim a vtedy som spoznal super človeka Gyra BB. Gyro sa okrem internetu venoval aj vysielačkám a práve on mi vytrhol tŕň zo srdca, keď mi oznámil že k vysielačkám sa dokáže dostať aj bežný človek ako ja a ukázal mi voľnú frekvenciu na ktorej sa dalo vysielať a to konkrétne CB. Ak si dobre pamätám písal sa rok 2001. Začal som ho otravovať a kládol som mu kopec otázok. O mesiac neskôr som mal aj ja už svoje prvé CB. Kúpil som vysielačku rúčku Allamat 27 od kamaráta Peťa za 800 Sk, ktorý tiež fungoval na sieti. Začal som tráviť večerné romantické vysielanie na balkóne s Allamat 27 a teleskopickou anténou. Teda to vysielanie skôr vyzeralo počúvaním ostatných na pásme a občasným nesmelým stlačením PTT. Priznávam, hanbil som sa ešte. Keďže som niekoho na pásme ešte nepoznal. V tom čase bolo na pásme v BB veľa nadšencov. Náš domovský kanál bol a stále je 26. Po nejakom tom mesiačiku som sa osmelil a začal brejkovať a dávať výzvy. Huba mi išla ako ženskej a nešlo ma zastaviť. A tak som sa v tom istom roku stal aj členom Banskobystrického klubu BARBAKAN. Predtým fungoval klub Nightscream. Viacmennej som osobne poznal len pár členov, ale to sa v roku 2004 zmenilo. Najviac som bol prekvapený keď som zistil, že sused z vedľajšieho paneláku Milan Vosko OM7AMV je rádioamatér. Vždy som tušil, že tie monštrá na streche paneláku nebudú na sledovanie mimozemskej aktivity. Dve sfázované smerovky otáčal pomocou rotátora, ktorého otáčanie bolo počuť hádam aj do Rudlovej. V roku 2004 som sa dostal na moje prvé Slovensko-České stretnutie rádioamatérov, ktoré sa konalo na Donovaloch. Tam som spoznal aj zvyšok členov Barbakanu a kopec iných skvelých ľudí z iných klubov nachádzajúcich sa na Slovensku či Česku. Stretnutie dopadlo super a odchádzal som z neho s novými známosťami a dobrým pocitom. V roku 2005 klub Barbakan usporiadal stretnutie tentoraz nie na Donovaloch ale na Skalke. Tam som si zadovážil svoju prvú mobilku. Ako sa hovorí bola to láska na prvý pohľad. Allamat 296 za 4000 Sk. Či nebudem jesť týždeň alebo mesiac mi bolo jedno, musel som za ňu utratiť všetky moje našetrené peniaze. Predal mi ju predajca CBONE Ľubo z Handlovej alias Nautilus. Už len zohnať anténu, kábel, konzolu a povolenie montáže na strechu obytného domu kde som býval. Všetko som zohnal aj keď si už nepamätám od koho som splašil používanú anténu lambda ½. Tarzan BB mi ju trošku zreparoval a vyrovnal nakoľko vyzerala ako rybárska udica na ktorú sa práve chytil obrovský 20 Kg kapor. Doma som v detskej izbe na tretí pokus úspešne navŕtal 30 mm dieru a natiahol na strechu FXP trubku. Vtedy nám práve zatepľovali panelák a tak sa trubka schovala pekne pod zateplenie. Namontovala sa konzola ktorú mi pozváral Elvis BB. Natiahol sa cez trubku koax RG-213, ktorý som kúpil na stretnutí Remata a Tarzan BB s Mirom BB znovu pomáhal pri letovaní konektorov a ladení antény. Mimochodom toto sú tiež jedny z naj mojich kámošov. Ako vidíte všetko mi pomáhali členovia Barbakan klubu. Vysielanie z domáceho poriadneho QTH mohlo začať ako sa patrí. Už som sa nerozprával len s Banskou Bystricou ale aj so Zvolenom, či so súťažnými expedíciami na portejbloch. Tie som počuť veru nemal, pretože po stretnutí na Donovaloch som sa na CB vrhol ešte viac a spolu s novými informáciami to nebol žiadny problém sa takejto súťaže zúčastniť. Pravidelne som sa začal zúčastňovať na súťaži Slovenskej Portejblovej Ligy (SPL). Na kopce s ťažkými baterkami, stožiarom a kopec príslušenstva sme sa po Slovenských kopcoch tárali pravidelne Gyro BB, Peki BB a ja FoXo BB. Slovami sa nedá opísať, aký som bol vtedy nadšený z tohto koníčka. Na portejbloch sme boli snáď každý víkend. V roku 2005 sme pre náš klub získali prvé miesto v súťaži SPL. Bol to ťažký boj o prvenstvo do poslednej chvíľky s expedíciou K120. Rok 2006 sa opakoval rovnako. Boj s exp. K120 do poslednej chvíľky. Tentoraz sme nabrali pri súťaži aj nové posily ako MacGyver BB, Miro BB, Tarzan BB a občas prišiel hosťovať Števo ZV z exp. Mafia, ktorému chýbalo vysielanie. Na oplátku Pekiho a mňa zas Števo zobral na hosťovanie do exp. Mafia. A tak sme opäť v roku 2006 získali prvé miesto. Počas týchto dvoch súťažných rokoch bolo na kopcoch super. Zažili sme horúce dni ale aj trocha mrazivé ako je Veľká Javorina, kde ani horák v aute nepomáhal vyprodukovať dáke to teplo. Začal som sa zúčastňovať stretnutia rádioamatérov v Holiciach, kde ich bolo omnoho omnoho viacej ako na našich lokálnych stretnutiach. Dokonca o našej expedícii sa neustále hovorilo, pretože spojenia sme robili aj s našimi bratmi z Čiech. Tu som si kúpil aj svoju prvú PMR stanicu Kobru. Ako skončila stredná škola a napokon aj výška a ja som začal pracovať akosi ostalo zrazu menej času na všetky hobby. Zásluhu v tom mala istotne aj ženská. Dáko sme sa ale z CB odmlčali viacerí. Prišli povinnosti, rodina či odcestovanie do iného mesta. Veľkú zásluhu má aj internet a sociálne siete či rôzne chatovacie programy. Občas, keď sa mi podarí tak sa zúčastním aspoň Éteru Bez Hraníc (EBH) ako exp. Barbakan alebo kontrolná stanica.

S pozdravom FoXo BB a na záver 73.